SplaszFX-RSSNewsletter Twitter

Narzędzia do walki z kolorem


Kiedy siadamy do jakiegokolwiek projektowania, niezależnie od tego czy jest to strona internetowa, logotyp, plakat, banner, ulotka czy animacja, jedną z pierwszych rzeczy - chyba najważniejszą - jest dobranie kolorów. Niestety często mam wrażenie, że wielu, szczególnie początkujących designerów zapomina o tym i nie przywiązuje zbytniej wagi do kolorów i ich skomponowania ze sobą. Kolory i ich kompozycja jest podstawa do tego, jak jest odbierana nasza praca. Kolor tworzy klimat, styl i atmosferę pracy. Żeby nam ułatwić pracę z kolorem powstało wiele aplikacji, stron internetowych- ogólnie rzecz ujmując - narzędzi, które pomagają w odpowiednim dobraniu kolorystyki i potem trzymaniu się tych wytycznych.

Poniżej przedstawiam kilka tego typu narzędzi. Każde z nich zostało sprawdzone przeze mnie na polu walki. Oczywiście wyłonił się zwycięzca tego maratonu, ale może o tym na końcu - żeby każdy miał okazję przeczytać kilka słów, o każdym zanim usłyszy werdykt :) Zapraszam również do przeczytania mojego poprzedniego artykułu Jak czujemy kolor na temat ogólnych zasad postrzegania kolorów i skojarzeń z nimi związanych.



Kuler - narzędzie zbudowane przez firmę Adobe. Możemy jej używać z poziomu przeglądarki internetowej lub z poziomu desktopowej aplikacji. Przede wszystkim jest to ogromna baza zestawów kolorów (ponad 14 tysięcy zestawów), z których możemy korzystać bez ograniczeń. Możemy także tworzyć własne palety kolorów, współdzielić je z innymi użytkownikami, oraz przechowywać. Powstały również skrypty i pluginy ułatwiające pracę np. w After Effects.


Colorexplorer - webowa aplikacja do tworzenia palet i zarządzania kolorami. Pozwala m.in. na: przeglądanie najpopularniejszych bibliotek kolorów, przechowywanie palet na serwerze, importowanie palet kolorów np. ze zdjęć, pozwala na eksportowanie palet do takich programów jak Photoshop, Illustrator etc.


Colorrotate - narzędzie do tworzenia palet kolorów. Właściwością rzucającą się w oczy jest koło kolorów 3D... nie zmienia to za bardzo efektywności pracy z narzędziem, ale z pewnością wygląda ciekawie.


Colr.org - aplikacja pozwala na generowanie schematów kolorów na bazie obrazów oraz całych stron www.


Toucan - narzędzie pozwalające dopasowanie i dobranie aż do 20 kolorów w jednej palecie, dobieranie kolorów na podstawie zdjęć/grafik


Color Scheme Designer - przyjemnie wyglądająca aplikacja służąca głównie do generowania palet kolorów


ColorCombos - ogromna biblioteka zestawów kolorystycznych - palet


Colour Lovers - jak sama nazwa wskazuje ... jest to strona dla absolutnych maniaków koloru i powinna być daniem obowiązkowym na stole każdego twórcy. Poza tak oczywistymi narzędziami jak tworzenie palet, tworzenie palet ze zdjęć, mamy do dyspozycji m.in. możliwość przechowywania stworzonych przez siebie palet na serwerze, pobieranie ich na swój komputer oraz dzielenie się nimi w sieci. Strona jest również świetnym zbiorem wywiadów z najlepszymi z dziedziny grafiki, motion designu, projektowania etc. oraz nowości na temat trendów w kolorystyce.

Narzędzi tego typu jest oczywiście zdecydowanie więcej w sieci i powstają kolejne - jedne lepsze a inne gorsze. Ta lista jednak jest zbiorem tylko tych, których używałem lub używam, i które mogę polecić. Wśród nich jest oczywiście faworyt, a raczej faworyci. I tak od kiedy pojawił się w sieci, do dziś moim faworytem jest Adobe Kuler - narzędzie, na którym mi się dobrze pracuje, a poza tym powstało (i miejmy nadzieję że powstanie jeszcze więcej) już kilka narzędzi, skryptów, etc. służących większej integracji i usprawnieniu pracy z takimi programami jak przede wszystkim After Effects czy Photoshop. Moim drugim ulubieńcem jest strona Colour Lovers która służy jako doskonała inspiracja i baza wiedzy na temat koloru. To są oczywiście tylko moje typy i nie należy się nimi sugerować, zachęcam jednak wszystkich do używania tego typu narzędzi.



Jeśli chcielibyście przeczytać o czymkolwiek związanym z tworzeniem, to zapraszam do pisania o tym w komentarzach. Obiecuję przeczytać każdy z nich i spróbuję zmierzyć się z każdym z takich tematów. Również jeśli chcecie abym napisał więcej na temat któregokolwiek z narzędzi omówionych powyżej, lub np. na temat wspomnianych przeze mnie dodatków, skryptów do AE i Kulera to piszcie w komentarzach. Napiszcie również o waszych doświadczeniach z tymi aplikacjami.




dodajdo
blog comments powered by Disqus

Etykiety


Free Website Hosting

Dodaj swój e-mail do newslettera:

RSS