SplaszFX-RSSNewsletter Twitter

Jak czujemy kolory

Jakiś czas temu zabrałem się do opracowywania kolejnego artykułu na bloga. Miała to być lista narzędzi do zarządzania kolorem, tworzenia palet etc. - czyli narzędzi pomagających w wykonaniu jednej z najważniejszych i najbardziej podstawowych czynności w procesie tworzenia, czyli dobierania odpowiednich kolorów i klimatu pracy. Dotyczy to w takim samym stopniu motion designerów, grafików, malarzy czy projektantów mody. W miarę pisania zdałem sobie sprawę, że aby umiejętnie korzystać z takich narzędzi i dobrze dobierać kolory, należy wiedzieć cokolwiek na temat ich znaczenia i wpływu na to, jak postrzegamy dzieło. Dlatego wiec postanowiłem napisać i opublikować jako pierwszy właśnie ten artykuł, w którym postaram się opisać najbardziej podstawowe kolory i emocje jakie mogą wywoływać.




Czerwony - agresja, siła, pobudzenie, milość, namiętność, pasja. Kolor krwi, róży, znaków ostrzegawczych.


Zielony - spokój, witalność, świeżość/ Kolor trawy, drzew, lasu - kolor wiosny.


Niebieski - spokój, stanowczość, władza, wierność, bezpieczeństwo. Kolor nieba.


Pomarańczowy - wesołość, radość, żywiołowość, nowoczesność. Kolor zakreślaczy biurowych :)


Żółty - pobudzający, pozytywny, radosny. Kolor słońca i plaży.


Różowy - kobiecość, niewinność, delikatność. Kolor różowej waty cukrowej :)


Fioletowy - metafizyczność, duchowość, zagadkowość, mistycyzm, wyrafinowanie. Kolor królewskich szat, żałobnych szat liturgicznych, ale i lat 60tych, młodości i buntu.


Brązowy - spokój, statyczność, bezpieczeństwo. Kolor drzew i ziemi.


Szary - praktyczność, stałość, konserwatyzm.


Biały - czystość, spokój, neutralność. Kolor zimy.


Czarny - Tajemniczość, konserwatyzm, powaga, odrębność. Kolor nocy, czarnej wołgi i garniturów na Wall Street


To chyba tyle, jeśli chodzi o podstawowe kolory. Znaczenie ich oczywiście może się zmieniać, przy odpowiednim połączeniu z innymi oraz odpowiednim akcentowaniu. Zapraszam więc do testowania najdziwniejszych połączeń i sprawdzania reakcji odbiorców na nie :) Radzę jednak uważać z odważnymi połączeniami czerwieni, pomarańczu, żółci i ostrego niebieskiego oraz nadmiernym otaczaniem się takimi kompozycjami - takie eksperymenty doprowadziły Vincenta Van Gogh'a do utraty ucha i zmysłów (a może w odwrotnej kolejności?).


Tak jak już zapowiedziałem na wstępie, kolejnym moim artykułem będzie opis kilku narzędzi służących do zarządzania paletami kolorów, ich tworzenia a także przechowywania oraz integracji z najpopularniejszymi programami graficznymi. Aby go nie przegapić zapraszam do subskrybcji RSS, dodania swojego adresu e-mail do newslettera czy śledzenia mojego Twittera.
Zapraszam również wszystkich, którzy chcieliby dodać jakieś jeszcze kolory do mojej listy do pozostawiania ich opisów w komentarzach. A nuż uda nam się stworzyć największą na świecie listę kolorów i ich interpretacji :)



dodajdo
blog comments powered by Disqus

Etykiety


Free Website Hosting

Dodaj swój e-mail do newslettera:

RSS