Prawie codziennie odpowiadam na te same pytania związane z AE. Czasem są to pytania bardzo proste, jednak jak się okazuje - nieoczywiste. W związku z tym postanowiłem odpowiedzieć zbiorczo i raz na zawsze na kilka z nich.
1. Oglądałem tutorial i on tam naciska takiego "ślimaka" i może wpisywać wiggle, a u mnie tego nie ma. Czy mam jakąś niepełna wersję After Effects?
Odp. Jeśli nie widzisz "ślimaczka" to wystarczy, że naciśniesz F4 na klawiaturze swojego komputera. A co zrobić, aby było możliwe wpisywanie wspomnianego wiggle? Wystarczy kliknąć myszką na zegarek znajdujący się przy parametrze, do którego chcemy wpisać "wiggle", z równocześnie wciśniętym klawiszem Alt na klawaiturze.
2. Renderowałem swoją animacje na różne sposoby, ale jakość już zrobionej animacji jest bardzo kiepska. Co robię źle?
Odp. Po pierwsze i najważniejsze: NIGDY!! Ale to NIGDY nie używaj funkcji File/Export. To czego powinieneś użyć, to funkcja Composition/Make Movie. W ten sposób możemy ustawić wszelkie możliwe kodeki, kompresje i rozszerzenia, tak w audio jak i w wideo ustawieniach. Żeby zmienić ustawienia, klikamy napis "Lossless" w Output Module, w wyskakującym oknie możemy ustawić Format (avi, mov, flv... etc.) oraz wszelkie ustawienia kodeków i kompresji. Jeśli chcemy wyrenderować audio, musimy pamiętać o zaznaczeniu "Audio Output". Zatwierdzamy. Klikamy również nazwę pliku przy "Output To:" aby wybrać miejsce zapisu pliku. Na końcu tylko klikamy "Render".
3. Dlaczego na materiale pojawia mi się czerwony lub niebieski X przez cały ekran?
Odp. Z jednego prostego powodu - plugin którego używasz jest w wersji Trial. Czyli możesz go używać do woli bez ograniczeń czasowych, ale by "zdjąć" X z plugina musisz zakupić pełną wersję (klucz do tego, który posiadasz), na stronach twórcy plugina.
4. Jak wyrenderować filmik bez tła? Tzn. robię animację kwadratów i nie tworzę tła..., ale po wyrenderowaniu zawsze mam czarne tło - dlaczego?
Odp. To co chcesz zrobić, to renderować plik wraz z kanałem Alfa. Aby to zrobić, wybieramy w "Output Module Settings" w miejscu "Channels" RGB+Alfa (domyślnie powinniśmy mieć RGB), zatwierdzamy i renderujemy. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie formaty i nie wszystkie rodzaje kompresji dają nam możliwość renderowania wraz z kanałem Alfa. Dlatego też, jeśli chcemy zmienić Channels na RGB+Alfa i nie mamy takiej możliwości, musimy wtedy zmienić "Format", do którego menu wyboru znajduje się na górze naszego "Output Module Settings".
5. Dlaczego pasek ładowania się pliku jest tak krótki (zielony pasek/Ram preview) ?
Odp. Po pierwsze wszystko zależy od tego jak długa jest kompozycja oraz jak bardzo skomplikowana, a po drugie od ilości pamięci Ram zainstalowanej w naszym systemie. Żeby wydłużyć nasz "zielony pasek", możemy zmienić jakość podglądu "Resolution/Down Sample Factor Popup", znajdującego się w dolnej części okna podglądu. Należy pamiętać również o tym jakiego systemu się używa - 32 czy 64 bitowego. Systemy 32 bitowe (np win xp 32bit lub vista 32bit) są w stanie obsłużyć maksymalnie tylko 4gb ramu - przy czym to również z ograniczeniami, o których pisałem w poście na forum Aftereffects.pl, w którym także podaje sposób na "oszukanie" Windowsa.
6. Dlaczego nie słyszę muzyki w After Effects?
Odp. Aby odtworzyć dźwięk w AE, należy nacisnąć kropkę na klawiaturze numerycznej - powoduje to renderowanie tylko dźwięku. Aby podejrzeć Audio razem z Wideo należy nacisnąć klawisz 0 na klawiaturze numerycznej. Innym przydatnym skrótem jest naciśnięcie i trzymanie klawisza Control, gdy przesuwamy głowicę na timelinie przy pomocy myszki.
Przydatnymi skrótami są (gdy mamy zaznaczoną warstwę audio): jednokrotne naciśnięcie klawisza L na klawiaturze, co powoduje pokazanie funkcji Audio Levels, oraz dwukrotne naciśnięcie klawisza L, powoduje to otwarcie Waveform naszego Audio. Musimy pamiętać, że wszystkie wymienione powyżej skróty i funkcje odnoszą się do podglądu audio, jeśli chcemy renderować audio i wideo w postaci filmu, nie możemy zapominać o włączeniu możliwości renderowania Audio (informacja o tym znajduje się w odpowiedzi na pytanie nr. 2.).
7. Dlaczego nie działa Depth of Field, skoro na video tutorialu, który oglądam wszystko działa?
Odp. Do włączenia lub wyłączenia DOF przy pomocy jednego kliknięcia, służy przycisk Draft3D, znajdujący się nad timelinem (sześcian z gwiazdką z lewej strony). Służy on do wyłączenia DOF (Depth of Field) oraz cieni i świateł w danej kompozycji dla wszystkich warstw. Pozwala to na zdecydowanie szybszy Ram Preview i podgląd naszej pracy. Domyślnie Draft3D powinien być wyłączony, ale często zdarza się, że przez przypadek wyłączacie tę funkcję i wtedy AAAAA... panika!! co się dzieje? Dlaczego nie działa? Odpowiedź brzmi - włącz Live Update.
8. Jak mogę podzielić plik/layer na dwie części.
Odp. Wystarczy ustawić głowicę w miejscu, gdzie chcemy podzielić warstwę (oczywiście zaznaczamy tę, którą chcemy podzielić) i klikamy Shift+Ctrl+D ... i gotowe.
To chyba tyle. Myślę, że jest więcej pytań, które Wam chodzą po głowie - jeśli tak jest rzeczywiście, to zapraszam do komentarzy pod tym postem i zadawania pytań, które Was nurtują oraz do odpowiadania na pytania już zadane. Jeśli uda nam się zebrać ich sporo, to obiecuje wydać na świat kolejną część naszego FAK/Q You After Effects. Tak więc jeszcze raz zapraszam do czytania i komentowania.
blog comments powered by Disqus
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)